Czwartek, 01 marca 2018Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rykach

Dziś w Rykach odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka oraz Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach.

Obchody rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, odprawioną przez Proboszcza Parafii ks. kan. Krzysztofa Czyrkę w intencji ojczyzny i poległych Żołnierzy Wyklętych. Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe okolicznych szkół gminnych
i powiatowych, klasa mundurowa szkoły w Sobieszynie, samorządowcy, dyrektorzy szkół, oficerowie
22. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Dęblinie, rodziny Żołnierzy Wyklętych, zarząd i członkowie Koła ŚZŻAK,młodzież oraz mieszkańcy Ryk i okolic.

Po Mszy Św. w kinie „Renesans” odbył się program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół:
1. LO w Rykach, ZPO w Bobrownikach, PSP w Starej Dąbi, ZPO w Leopoldowie, PSP nr 1 w Rykach, PSP nr 2 w Rykach. Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach w swojej wypowiedzi w sposób szczególny zwrócił się do ludzi młodych, którzy są pierwszym pokoleniem poznającym prawdziwą historię, nawet na lekcjach w szkole.
To oni powinni przywracać pamięć, godność i honor Żołnierzy Wyklętych.

Szczególny wydźwięk patriotyczny miał Apel Poległych przywołujący pamięć wybitnego dowódcy majora Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz wielu jego dzielnych żołnierzy z Ryk i okolicznych miejscowości.

Licznie zgromadzona publiczność ze wzruszeniem wysłuchała patriotycznych wierszy i piosenek. Nie brakło w nich odniesień do naszej lokalnej, trudnej historii. Występy dzieci i młodzieży przyjęte zostały owacją na stojąco. Dyrektor SASiP w Rykach Barabra Pawlak w imieniu Burmistrza wręczyła podziękowania dla szkół. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem AK-WiN w Rykach oraz na zbiorowej mogile żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym.

Po zakończeniu uroczystości odbyła się projekcja poruszającego filmu „Inka 1946”.

Galeria zdjęć

Koło ŚZŻAK w Rykach