Czwartek, 22 października 2015Dzień z niezależnym radiem w Rykach

Jednym ze sposobów walki w powojennej Polsce z komunistycznym monopolem na przekaz informacji był nasłuch zagranicznych stacji radiowych, do których należały m.in. Radio Wolna Europa, Głos Ameryki oraz angielska BBC. Oczywiście słuchanie niezależnych rozgłośni, a także posiadanie niezarejestrowanego odbiornika (szczególnie w pierwszych latach powojennych), było surowo karane przez władzę ludową lub niekiedy zakazane. Jak się okazuje również i w Rykach znaleźli się śmiałkowie, którzy potrafili zburzyć ten panujący totalitarny porządek.


Poniżej przedstawiam dokument opisując dość nietypową sytuację jaka miała miejsce w Rykach w 1948 r. Można przypuszczać, że rozgłośnią której słuchali ówcześni mieszkańcy był Głos Ameryki lub BBC.


oprac. Krystian Pielacha



Garwolin, dn. 15.IV.1948 r.

DO
SZEFA WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU
BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
W WARSZAWIE


RAPORT SPECJALNY


Gmina Ryki pow. Garwolin jest w dużej mierze zradiofonizowana. W samych Rykach są trzy radiowęzły. Jeden radiowęzeł obsługiwany jest przez Ob. Lech Aleksandra, zam. w Rykach Królewskich. Około 4 tygodnie temu w/w Lech Aleksander nastawił w obsługiwanym przez siebie radiowęźle stację Londyn, wobec czego w dniu tym ludność wysłuchała audycji wrogiej Państwu Polskiemu, nadawanej z Nowego Jorku przez Londyn. Dodaję, iż w/w Lech żyje w stosunkach przyjacielskich z niejakim Antolakiem Henrykiem, zam. w Rykach, który to namawiał Lecha by ten nastawił na Londyn radiowęzeł, ponieważ z tamtąd można się dowiedzieć prawdy, co też uczynił Lech lecz tylko jeden raz.


Dodać trzeba, że w Rykach ludność posiada około 70-siąt odbiorników lampowych zarejestrowanych, oraz około pięć nie zarejestrowanych. Ludzie ci są przeważnie ustosunkowani wrogo do obecnej rzeczywistości w Polsce, i ci właśnie nastawiają na Londyn odbiorniki by wysłuchać audycji.



Ref. I-go Ref.
(-) Szoch Stefan

p.o. szefa pow. U.B.P
w Garwolinie
(-) Tekliński M.