Niedziela, 11 lipca 2021Zbrodnia Wołyńska - Pamiętamy!

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińców na Polakach. Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach włączyło się w akcję upamiętniania pomordowanych. 
Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2016 roku. Związane jest z rocznicą wydarzeń z 11 lipca 1943 r. kiedy ukraińscy nacjonaliści z OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji, a także zwykli sąsiedzi Polaków dokonali skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, łuckim, horochowskim, kowelskim. Wydarzenia te nazywane są również krwawą niedzielą. Oprawcy wykorzystali fakt gromadzenia się Polaków w kościołach.

Tego jednego dnia zginęło nawet 8 tysięcy Polaków. Spalono ok. 50 kościołów katolickich. Zbrodni na Polakach dokonywano w tak okrutny i bestialski sposób, że przechodzi to wszelkie wyobrażenia. Bezmiar cierpienia jest nie do opisania.

W ramach ludobójstwa dokonanego na Polakach w czasie II wojny światowej na terenie Wołynia, województwa lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, a także na terenie województw lubelskiego i poleskiego ukraińscy nacjonaliści zamordowali ok. 100 tysięcy Polaków.

Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami

Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" przy pomocy sympatyków i lokalnych patriotów włączyło się w akcję upamiętniającą tę zbrodnie. W nocy z dnia 10 na 11 lipca 2021 r. rozwiesiliśmy plakaty na terenie Ryk, Dęblina i Gminy Ułęż.

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary!

Wołyń - Pamiętamy‼️


Galeria zdjęć