Wtorek, 24 listopada 2015Ryki i Sobieszyn - prekursorzy polskiego pływactwa

W 1922 r. w Rykach powstał Nadwieprzański Ludowy Klub Sportowy składający się z członków Koła Młodzieży Wiejskiej. W tym samym roku LKS zorganizował dwukrotnie zawody lekkoatletyczne i raz zawody pływackie. Od samego początku prężnie funkcjonowała w ryckim klubie sekcja pływacka, która również zorganizowana została przy Klubie Sportowym Sobieszyńskiej Szkoły Rolniczej.


Obydwa kluby aktywnie uczestniczyły w organizacji ogólnopolskich struktur związku pływackiego. Dla przybliżenia tego wielkiego osiągnięcia naszych rodzimych społeczników i sportowców, warto odnieść się do publikacji Mariana Tuliszki, który tak ważne wydarzenie przedstawił w następujący sposób:



Statutowy I Zjazd delegatów Polskiego Związku Pływackiego odbył się 11 marca 1923 r. w Warszawie z udziałem przedstawicieli 9 klubów. Z oceny dorobku organizacyjnego pierwszego roku pracy PZP wynikało, że w 1922 r. Związek skupiał 10 klubów i rejestrował 65 zawodników, w tym 13 kobiet, uprawnionych do udziału w zawodach. W lutym 1923 r. członkami PZP było już 13 następujących organizacji:


- z Warszawy: Akademicki Związek Sportowy, Wojskowy Klub Wioślarski, Warszawski Klub Wioślarek, Koło Wioślarzy Warszawskich, Klub Sportowy Polonia, Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Makabi;
- z Krakowa: Akademicki Związek Sportowy, Żydowski Klub Sportowy Jutrzenka;
- z Poznania: Towarzystwo Sportowe Unia;
- z Bielska: Sportklub Hakoah;
- z Ryk: Ludowy Klub Sportowy;
- z Sobieszyna: Klub Sportowy Sobieszyńskiej Szkoły Rolniczej.


Pierwszy statutowy zjazd związku dokonał wyboru Zarządu PZP, którego jednym z członków został Aleksander Zaleski z LKS Ryki.



Opracował: Krystian Pielacha
Dziękuję koledze Irkowi Szlendakowi za pomoc w dotarciu do tak ważnych kart historii Ryk.