Niedziela, 12 stycznia 202073 rocznica procesu komunistycznego w Rykach oraz spotkanie opłatkowe

73. rocznica pokazowego procesu komunistycznego w Rykach upamiętniona została uroczystą Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym w Rykach. W intencji pomordowanych i skazanych wraz z wiernymi modlili się ks. kan. Stanisław Chodźko i ks. Adam Woźniak. Po Mszy w Izbie „Orlika” odbyło się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Koła ŚZŻAK w Rykach.



Galeria zdjęć

15 stycznia 1947 r. W Rykach odbył się haniebny "proces" 9 bohaterów Ziemi Ryckiej - żołnierzy mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika". Podczas tego procesu sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie – zbrodniarze komunistyczni w mundurach polskich oficerów – por. Jerzy Biedrzycki, kpt. Władysław Przeździecki, kpt. Antoni Pacześniak oraz prokurator ppor. Zalewski, były żołnierz Armii Ludowej, skazali na karę śmierci Jana Filipka "Gilzę" z Kawęczyna, Ksawerego Kamaryka "Kamarka" z Ziemi Wołyńskiej, Władysława Warownego "Dęba" z Dąbi oraz Adama Zdrojewskiego "Sępa" z Żabianki.

Na karę więzienia zostali skazani: Zofia Gągała „Blondynka”, Jadwiga Narajczyk „Celina”, Stanisław Madoń „Lew”, Kazimierz Filipek „Puchacz”, Arkadiusz Olek „Mały” (wyrok w zawieszeniu) oraz Bolesław Czerski (wyrok w zawieszeniu).

Jeszcze tego samego dnia po zmroku ok. godz. 17 skazanych wyprowadzono za budynek MO i UB (dzisiejszy budynek sanepidu). Ubrani tylko w bieliznę z rękami powiązanymi kablem zostali doprowadzeni nad brzeg zamarzniętego stawu Buksa i tam zamordowani strzałem w tył głowy – jak w Katyniu. Zwłoki zakopano w bagnie i przysypano cienką warstwą ziemi i lodu. Ofiarom odmówiono nawet godnego pochówku. Rodziny dostały zgodę na zabranie ciał dopiero po wielu staraniach i pod wpływem ogromnego oburzenia społeczeństwa w lipcu 1947 r. W taki sposób rząd komunistyczny postępował z walczącymi o wolność i wiarę.

31 lipca 1947 r. w Kościele w Rykach odprawiono Mszę Św. pogrzebową w intencji zamordowanych, po czym odnalezione ciała zostały przewiezione na cmentarz parafialny przy ul. Królewskiej i tam pochowane. Pogrzeb zgromadził wielu mieszkańców Ryk i okolic, stając się manifestacją patriotyzmu i oburzenia działaniem komunistów.

Przed rozpoczęciem dzisiejszych uroczystości w Kościele Prezes koła ŚZŻAK w Rykach Mariusz Pawlak przybliżył zebranym rys historyczny uroczystości. Mszę Św. ks. Adam Woźniak rozpoczął od krótkiego przypomnienia wiernym ideałów Żołnierzy Niezłomnych i współczesnych problemów narodu dotyczących pamięci o tamtych strasznych latach. Mówił między innymi, że w końcu musi nastąpić wyraźne oddzielenie ofiar od katów, a wszyscy powinniśmy dążyć do prawdy. Homilię wygłosił ks. kan. Stanisław Chodźko, dziekan rycki, wspominając poświęcenie Żołnierzy Niezłomnych. We Mszy Św. udział wziął poczet sztandarowy Koła AK w Rykach, w skład którego weszli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach: Paulina Piwońska, Anna Smrokowska, Amelia Kępka, Maja Brzezińska, Wilhelm Jaszczyk i Michał Jędrys.

Po uroczystej Mszy, w Izbie „Orlika” odbyło się spotkanie opłatkowe sympatyków i członków Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu gości, w tym między innymi: kombatant Henryk Madoń, Dziekan Rycki ks. kan. Stanisław Chodźko, Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Wicestarosta Rycki Dariusz Cenkiel, Wójt Gminy Ułęż Barbara Pawlak, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Leszek Kowalczyk, Członek Zarządu Powiatu Ryckiego Grażyna Jeżewska, Radny Miasta Ryki Marek Łukasiak oraz Eryk Habowski, specjalista ds. międzynarodowych z Instytutu Pileckiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wspaniałego występu trzech sióstr: Hanny, Anety i Martyny Wieczorek, które zaśpiewały kolędy i pieśni patriotyczne. Wszystkich przybyłych przywitali Prezes Koła AK Mariusz Pawlak i Dyrektor MGCK w Rykach Donata Jurzysta-Łukasiak. Następnie opłatek poświęcił ks. kan. Stanisław Chodźko. Wszystkim towarzyszyła bardzo przyjemna, patriotyczna i świąteczna atmosfera.

W trakcie dzisiejszej uroczystości powitaliśmy również nowych członków Koła ŚZŻAK w Rykach: ks. kan. Stanisława Chodźko i Marka Łukasiaka. Następnie delegacja Koła złożyła wiązankę pod Krzyżem nad stawem Buksa w Rykach, upamiętniającym miejsce kaźni.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania na ręce ks. kan. Stanisława Chodźko i Pani Dyrektor Donaty Jurzysty-Łukasiak za pomoc w organizacji uroczystości. Dziękujemy również uczniom I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach. Ponadto podziękowania kierujemy dla wszystkich gości.

Pomódlmy się dziś za ofiary haniebnego procesu, aby cieszyli się chwałą Bożą w niebie. A ich ofiara niech będzie dla nas nauką i wzorem polskości i wiary.

Zarząd Koła ŚZŻAK w Rykach

Więcej zdjęć dostępnych tutaj: Galeria zdjęć