Piątek, 03 lipca 2015Ciało Zygmunta Kęski -Świta- odnalezione?

W dniu dzisiejszym zakończył się pierwszy etap prac ekshumacyjnych na kwaterze 45N cmentarza bródnowskiego w Warszawie. W ich rezultacie wydobytych zostało 6 szkieletów (w tym szkielet jednego dziecka), które nosiły ślady dokonania na nich zbrodni komunistycznej. Przy jednym ze szkieletów znaleziona została szczoteczka do zębów która po obydwóch stronach miała wyryte napisy o następującej treści:Strona górna:
Kazimiera Adamkiewicz ul. Lipowa 35 Dęblin
cela śmierci


Strona dolna:
„Świt” Dęblin AK „Orlik”
Kęska Zygmunt 18 III 46 r.


Według wstępnych przypuszczeń ciało, przy którym znaleziono w/w szczoteczkę prawdopodobnie należy do Zygmunta Kęski „Świta” – dowódcy plutonu AK ze zgrupowania partyzanckiego mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Całkowitą pewność dadzą dopiero planowane badania genetyczne.


Zygmunt Kęska aresztowany przez UB na początku 1945 r. została wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 8 marca 1945 r. skazany na karę śmierci. Sądzony był wraz z czterema innymi żołnierzami „Orlika” – w tym z jego bratem Lucjanem Bernaciakiem „Januszem”. Wyrok śmierci wykonano 3 kwietnia 1946 r. w Więzieniu Karno-Śledczym nr III przy ul. 11 Listopada.


Kazimiera Adamkiewicz, która została wypisana na szczoteczce, prawdopodobnie była bliską osobą dla Zygmunta Kęski – narzeczoną, siostrą lub koleżanką z konspiracji. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat Kazimiery Adamkiewicz, w celu pomocy przy dalszej identyfikacji zwłok, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 509-629-213.


Kolejny etap prac ekshumacyjnych na kwaterze 45N, który obejmie teren pod pomnikiem, przewidziany jest na jesień b.r.


Krystian Pielacha
Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach