Wtorek, 05 stycznia 2016Rocznica procesu komunistycznego w Rykach

15 stycznia 1947 r. w ówczesnym Domu Strażaka w Rykach (obecne kino) na sesji wyjazdowej – Wojskowy Sąd Rejonowy z Warszawy – sądził dziesięciu żołnierzy „Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość” należących do zgrupowania partyzanckiego mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Sąd, który obradował w trybie doraźnym (tzn. bez możliwości odwołania się od zasądzonego wyroku) wobec Władysława Warownego „Dęba”, Jana Filipka „Gilzy”, Adama Zdrojewskiego „Adama”, „Sępa” oraz Stefana Kamarka „Kamarka” orzekł kary śmierci. Pozostali sądzeni żołnierze otrzymali kary więzienia: Zofia Gągała „Blondynka” – 10 lat, Zofia Narajczyk „Celina” – 6 lat, Stanisław Madoń „Lew” – 5 lat, Arkadiusz Olek „Mały” – 5 lat w zawieszeniu oraz Kazimierz Filipek „Puchacz” – 5 lat w zawieszeniu, Bolesław Czerski – 5 lat w zawieszeniu.


Skazani na karę śmierci dwie godziny po zakończeniu procesu zostali rozstrzelani nad stawem Buksa za posterunkiem MO. Ich ciała zakopano w miejscu egzekucji. Rozstrzelanym przed wykonaniem wyroku odmówiono przysługującego im prawa o ubieganie się o prawo łaski u prezydenta. Ekshumacja ciał została dokonana 30 lipca 1947 r. Natomiast dopiero 23 września 1991 r. w miejscu egzekucji postawiony został dla upamiętnienia tak tragicznych wydarzeń pomnik wraz z krzyżem.


W związku z przypadającą kolejną – 69. rocznicą tych tragicznych wydarzeń – Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Rykach zaprasza na Mszę św. w intencji sądzonych na procesie, która odbędzie się 10 stycznia o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Rykach.



Krystian Pielacha
Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach