Poniedziałek, 19 marca 2018Przysięga w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Dnia 18 marca 2018 r. w Lubartowie miała miejsce przysięga kolejnej grupy żołnierzy
z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach wziął udział
w uroczystościach.


Wczoraj 174 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową i zasiliło szeregi 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św.
w Bazylice pw. św Anny w Lubartowie. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na plac przed pałacem Sanguszków w Lubartowie, gdzie żołnierze przysięgali na sztandar. Swoją obecnością zgromadzonych zaszczycił Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał brygady Wiesław Kukuła.

Przysięga w Lubartowie była już siódmą z kolei w całej 2. LBOT. Tym razem składali ją żołnierze, którzy będą pełnić służbę w 21. Batalionie Piechoty Lekkiej w Lublinie oraz 22. Batalionie Piechoty Lekkiej
w Dęblinie.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojny powołany przez byłego Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Oprócz zadań związanych z obronnością, kultywują one pamięć i dziedzictwo Armii Krajowej i innych organizacji antykomunistycznych. Dlatego też na uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji kombatanckich, w tym również Prezes naszego Koła Mariusz Pawlak.
Galeria zdjęć


Koło ŚZŻAK w Rykach