Poniedziałek, 08 października 2012Wystawa - W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944-1993

15 października br. dzięki staraniom Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Rykach nastąpi otwarcie wystawy pt. „W objęciach Wielkiego Brata” poświeconej pobytowi Sowietów w Polsce w latach 1944–1993. Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Jej premierowe otwarcie odbyło się 25 kwietnia 2008 r. w Warszawie w Muzeum Niepodległości, które zakończyło się tak wielkim sukcesem, że aż do dzisiaj prze cztery kolejne lata wystawa wędruje po całej Polsce. Tym razem zawędrowała do Ryk.
Głównym jej celem jest ukazanie odbiorcom jak wielki był wpływ sowieckiej władzy na niemalże wszystkie dziedziny życia i funkcjonowania Polski peerelowskiej. Także, jak stwierdził dr. Tomasz Łabuszewski otwierający w 2008 r. wystawę, celem jej również jest to, że „wystawa wywoła różnorakie refleksje na temat wielopłaszczyznowych wpływów sowieckich w Polsce, które nie zamknęły się ani w 1989 r., ani w 1993 r., ale które to wpływy odnajdujemy do dzisiaj m.in. na ulicach Warszawy”.


Wystawa podzielona jest na osiem bloków panelowych, z których każdy opatrzonych jest komentarzami. W sumie na panelach zamieszczonych zostało łącznie 150 oryginalnych zdjęć (o formacie znacznie powiększonym), które pochodzą ze zbiorów archiwów państwowych, bibliotek, różnych instytucji i organizacji oraz zbiorów prywatnych.


Pomimo, że w tytule wystawa obejmuje lata 1944–1993, to w swych początkach sięga ona do okresu wcześniejszego. Rozpoczyna się wojną z polsko-bolszewicką w latach 1919-1920, a następnie poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow i represje sowieckiej w okresie II wojny światowej, bardziej szczegółowiej skupia się na czasach PRL-u. Natomiast kończy się opuszczeniem Polski przez ostatnie jednostki radzieckie w 1993 r.
Wystawa jest warta zobaczenia dla osób, które były bezpośrednimi uczestnikami i widzami prezentowanych wydarzeń, jak również osób młodych, którym pomoże poznać nie tak jeszcze odległą historię i wzbudzić nad nią refleksje.


Otwarcie wystawy odbędzie się godz. 10 w sali wystawowej Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Jednak możliwość jej zobaczenia będzie również w terminie późniejszym, gdyż ekspozycja wystawiona zostanie prze miesiąc – do 15 listopada. Bardzo serdecznie na spotkanie z historią zaprasza Koło ŚZŻAK w Rykach.