Wtorek, 09 października 2012W sprawie komunistycznych miejsc pamięci

Trwają prace na ustawą, która zobowiązywała lokalne samorządy do usuwania miejsc i symboli poświęconych pamięci systemowi komunistycznemu.Na szybszą likwidację komunistycznych monumentów może wpłynąć przyjęcie poselskiego projektu ustawy o usunięciu symboli komunizmu z życia publicznego.


Samorządy byłyby zobligowane, żeby przyjrzeć się takim sprawom, a w razie wątpliwości skonsultować rzecz z IPN. Projekt został skierowany przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz do właściwych komisji sejmowych, m.in. Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się ich procedowanie. Jako reprezentant wnioskodawców - posłów PiS, nie doczekałem się informacji, żebym się stawił na posiedzenie komisji w związku z pierwszym czytaniem - konkluduje Zbigniew Girzyński poseł PiS.Źródło: Nasz Dziennik


W Rykach nadal istnieje pomnik poświęcony działaczom PPR oraz funkcjonariuszom MO i UB poległym podczas zwalczania polskiego podziemia niepodległościowego – Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po dziś dzień również jeszcze trzy ryckie ulice noszą nazwę działaczy i zbrodniarzy komunistycznych: gen. Karola Świerczewskiego, Hanny Sawickiej oraz Janka Krasickiego. Natomiast brak jest miejsca poświęconego pamięci osobie tak wielkiego bohatera jakim był mjr. Marian Bernaciak „Orlik”. Starania Koła ŚZŻAK w Rykach jak wielu innych osób i organizacji prowadzone od wielu lat nie przynoszą żadnych pozytywnych rezultatów, aby zaprzestane zostało oddawanie czci zbrodniczemu systemowi oraz jego wykonawcom.


Koło ŚZŻAK w Rykach zwraca się do wszystkich mieszkańców Ryk oraz lokalnych organizacji społecznych o nieustanne podejmowanie działań i starań o usunięcie pomnika utrwalaczy władzy ludowej i zmiany nazw ulic.