Czwartek, 05 września 2019Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września 2019 r. z inicjatywy Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach i Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach razem z Powiatem Ryckim, Gminą Ryki i Parafią Najświętszego Zbawiciela w Rykach zorganizowaliśmy obchody upamiętniające Obrońców Ojczyzny wojny obronnej 1939 r.

80 lat temu, 1 września 1939 r., nad ranem, bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowali Polskę, odrodzoną po 123 latach niewoli, młodą Ojczyznę. Na całej długości granicy polsko-niemieckiej a także polsko-słowackiej wojska niemieckie dokonały bezpardonowego uderzenia, do którego zaangażowano ogromne siły lądowe, lotnicze i morskie.

Od pierwszych chwil wojny Niemcy łamali wszelkie traktaty i prawa człowieka. Ludność cywilna ponosiła ogromną ofiarę już od poranka 1 września, kiedy to Luftwaffe potraktowało Wieluń jako poligon doświadczalny dla niemieckich bombowców.

Dokonywano licznych i brutalnych mordów na dzieciach, starszych, kobietach, mężczyznach, za które nikt nigdy nie poniósł odpowiedzialności. Palono i bombardowano świątynie, profanowano narodowe świętości. Niszczono szpitale, dobra kultury i sztuki. Przepadła większość cennych dokumentów. Żołnierz niemiecki szedł z nienawiścią na ustach i chęcią całkowitego zgładzenia Polski i Polaków.

Sojusznicy zawiedli, świat odwrócił się od Polski. Jako pierwsza stanęła ona przeciw zbrodniczemu totalitaryzmowi nazistowskiemu i stalinowskiemu. W osamotnieniu toczyła bohaterski bój o każdy skrawek ziemi, niekiedy budząc przerażenie u Niemców. Polska się wykrwawiała, a świat milczał.

17 września ostateczny kres szansom Polski na wyjście z konfliktu obronną ręką położył podstępny i plugawy atak Rosji sowieckiej. Ranna Polska otrzymała cios, tym razem w plecy. Świat patrzył nadal i głucho milczał.

Jednak Polacy nie zamierzali się poddać. Prowadzili zacięty bój do ostatniego tchu. Jednym z przykładów polskiego bohaterstwa w wojnie obronnej 1939 roku jest bitwa pod Kockiem, zwana również bitwą pod Wolą Gułowską. Otoczeni z każdej strony Polacy pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga zwyciężyli w tej ostatniej bitwie regularnego wojska. Złożyli broń tylko ze względu na wyczerpanie zaopatrzenia.

Wielu Żołnierzy zginęło w walce, dopełniając przysięgi złożonej Polsce. Niektórzy z żalu lub z powodu braku zgody na oddanie swych pozycji Niemcom, odebrali sobie życie. We wrześniu 1939 roku rozpoczęła się gehenna narodu polskiego, mająca trwać następne pół wieku.

Polacy w okresie wojny walczyli na wszystkich frontach. Walczyli w obronie wiary, w obronie mordowanych, w obronie mniejszości narodowych.

Już w trakcie Kampanii Wrześniowej rozpoczęto organizację podziemnej armii, którą na naszej, ryckiej ziemi w kolejnych latach wojny dowodził mjr Marian Bernaciak “Orlik”.

Warto pamiętać, że ostatni żołnierze jednego z dwóch okupantów, Rosji, opuścili Polskie granice dopiero 17 września 1939 roku, a więc po 54 latach od dokonania przez Niemców i Rosjan IV rozbioru Polski.




O godz 10.30 w intencji Obrońców Ojczyzny odprawiono Mszę Świętą w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Na początku Mszy rys historyczny rocznicy przedstawił Mariusz Pawlak, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach. Niezwykłe, pouczające kazanie wygłosił niezawodny Ksiądz Adam Woźniak, który potrafi przedstawiać trudną historię w sposób przystępny, podkreślając przy tym jej zawiłości, prawdę historyczną i bohaterstwo narodu Polskiego. Nade wszystko prezentując jasne i zdecydowane stanowisko, którego tak bardzo brakuje w przestrzeni publicznej.
Gościliśmy 3 poczty sztandarowe: Koła ŚZŻAK w Rykach, Gminy Ryki oraz Komendy Hufca w Rykach. Serdecznie dziękujemy młodzieży z 1 LO w Rykach za pomoc.

Bezpośrednio po Mszy Św. w Kinie Renesans odbył się koncert patriotyczny niezwykłych artystów Bartasa Szymoniaka i Michała Parzymięso.

Bartas Szymoniak to Artysta nietuzinkowy – kreujący nowe zjawisko na Polskiej scenie muzycznej. Marek Sierocki powiedział o nim, że tworzy nowy gatunek muzyki. Absolwent prestiżowego Wydziału Jazzu AM w Katowicach, laureat „Idola“, frontman legendarnej grupy Sztywny Pal Azji ( 2008-2015 ).

Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy ( bas, perkusja, trąbki,śpiew itd. ) a następnie zapętla na tzw. looper. Towarzyszy mu jedynie multiinstrumentalista i wokalista - Michał Parzymięso. Kierunek ten Bartas nazwał BEATROCKIEM, który stał się jego znakiem rozpoznawczym.

1.03. 2017 r. premierę miał album zatytułowany "Alarm" , nagrany w taki właśnie sposób. Jest to pierwsza tego typu płyta w Polsce, będąca jednocześnie ilustracją muzyczną do słów najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów min. K.K.Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego czy Antoniego Słonimskiego. Premiera miała miejsce podczas specjalnego koncertu "live" dla TVP 1 i obok „Powstania“ Lao Che i „Jestem przestrzeń „ Moniki Borzym – „Alarm“ zaliczany jest do obecnie do najważniejszych w tej tematyce. Album został również nominowany do nagrody „Strażnika historii“ a teledysk do tytułowego utworu stał się obowiązkowym do interpretacji podczas ogólnopolskiej olimpiady polonistycznej. Jego cover legendarnego utworu „Kocham Wolność“ Chłopców z Placu Broni , przez 13 tygodni znajdował się w czołówce popularnej listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Jesienią 2019 r. ukaże się nowa płyta Artysty.