Piątek, 10 lipca 2020O wyborach

Szanowni Państwo,

znajdujemy się już na mecie trwającej pięć miesięcy kampanii wyborczej. Frekwencja pokazuje, że coraz większa liczba osób chce współdecydować o tym, jak w przyszłości będzie wyglądać Polska.

Zajmujemy się upamiętnianiem Żołnierzy Niezłomnych, odkłamywaniem historii, walką o prawdę i walką z kłamstwem. Często niełatwą, bo nigdy nie doszło do rozdzielenia ofiar od oprawców. A tego niestety zabrakło najbardziej. Jest takie powiedzenie: trzecie pokolenie UB walczy z trzecim pokoleniem AK.

A oto fragment skandalicznego przemówienia, które wygłosił Komorowski na pogrzebie Jaruzelskiego w 2014: "Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych żegnam zasłużonego żołnierza frontowego, który na polu walki z hitlerowskim najeźdźcą dał dowody żołnierskiego męstwa i poświęcenia dla ojczyzny."

Prześladowca Żołnierzy Niezłomnych, kolaborant z okupantem sowieckim, traktowany jako bohater... może warto się nad tym zastanowić w kontekście nadchodzących wyborów? Blok ideowej lewicy doprowadził do tego, że w Warszawie zniknęła ulica "Orlika". Wróciła za to ulica "Armii Ludowej". Czy chcemy powrotu tej narracji historycznej?

Od 2015 roku udało się dużo zrobić w kwestii upamiętnienia Niezłomnych. Było nam o wiele łatwiej niż przedtem. Dwa razy zorganizowaliśmy w Rykach uroczystości pod patronatem Prezydenta. Wydaliśmy album "Dzieci Wolnej, Niepodległej, Świętej". Utworzyliśmy Izbę Pamięci. Wmurowaliśmy tablice w miejscach pamięci. Zorganizowaliśmy wiele wydarzeń kulturalnych, Skutecznie broniliśmy prawdy wobec opinii publicznej. Jednak to dopiero od paru lat mieliśmy wsparcie władz: zarówno samorządowych jak i tych na najwyższym szczeblu. A przede wszystkim: w końcu Żołnierze Niezłomni z naszej ziemi otrzymali od Prezydenta zasłużone ordery. Wcześniej nie było o tym mowy.

Jeszcze wiele jest do uporządkowania, również na naszym lokalnym podwórku. W naszej przestrzeni publicznej wciąż są wilki w owczej skórze. Kreujący się na współczesnych bohaterów i patriotów, a z przeszłością komunistyczną.

Prosimy zagłosować zgodnie z własnym sumieniem i w interesie tych, o których pamieć dbamy.


Mariusz Pawlak
Prezes Koła
ŚZŻAK w Rykach