Sobota, 01 sierpnia 2020Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.-tej wybiła godzina „W”. Wybuchło Powstanie Warszawskie.

Pojedyncze starcia z niemieckim okupantem trwały już w niektórych miejscach Warszawy od kilku godzin – nie wszyscy Powstańcy wytrzymali… Nie mogli dłużej czekać… Nie potrafili dłużej patrzeć w oblicze wroga, który przez 5 ostatnich lat zdeptał w Polsce wszystko, co dla Polaków ważne i święte. Wroga, który zamordował kilka milionów polskich obywateli, setki tysięcy wywiózł na przymusowe roboty w głąb III Rzeszy, dopuszczał się gwałtów i grabieży, rozkradł lub zniszczył polskie dobra kultury i sztuki. Wroga, który po ulicach polskich miast poruszał się krokiem „pana i władcy”.

Warszawiacy walczyli dzielnie. Początkowo odnosili sukcesy i zajmowali kolejne obszary. Niemcy jednak sprowadzili dobrze uzbrojone, duże siły do całkowitego zniszczenia miasta. Należy podkreślić, że w tłumieniu Powstania w niezwykle brutalny sposób, brali udział również Rosjanie i Ukraińcy zrzeszeni w niemieckich formacjach. Często bardzo ochotnie.

Warszawa zaczęła się wykrwawiać... Dlatego Żołnierze Niezłomni, między innymi z naszej ziemi, postanowili wspomóc w walce warszawskich Bohaterów. Major Marian Bernaciak "Orlik" zorganizował marsz oddziałów Armii Krajowej na pomoc stolicy. Niestety, marsz został zablokowany przez wojska sowieckie, które na wschodnim brzegu Wisły czekały, aż w Warszawie zostaną zamordowani wszyscy patrioci. Rosjanie ostatecznie potwierdzili, że ich obecność na polskich ziemiach to po prostu kolejna okupacja.

W kontekście tych wydarzeń aż ciężko uwierzyć, że w 2020 roku nadal są ludzie, którzy uważają sowietów za wyzwolicieli... Tych samych, którzy w porozumieniu z Hitlerem zdradziecko wbili nam nóż w plecy, gdy we wrześniu 1939 roku walczyliśmy o przetrwanie naszego odrodzonego po 123 latach niewoli Państwa! Ludzie myślący w ten sposób ostatnio nawet oficjalnie otworzyli swoje przedstawicielstwo w okolicy. Apeluję o uważne przyglądanie się ich działaniom. My natomiast nadal będziemy stać na straży prawdy i pamięci o naszych Bohaterach!


Pamiętajmy dziś o naszych Bohaterach! Pomódlmy się za nich i za naszą Ojczyznę, której fundamentem jest krwawa ofiara wielu pokoleń patriotów.

Cześć i Chwała Bohaterom❗️


Mariusz Pawlak
Prezes Koła
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika"
w Rykach