Wtorek, 01 września 202081. lat temu Niemcy napadli na Polskę

81 lat temu, 1 września 1939 r., Niemcy dokonali bezpardonowego ataku na odrodzoną po 123 latach niewoli Polskę. Na całej długości granicy polsko-niemieckiej oraz polsko-słowackiej, Niemcy uderzali z lądu, powietrza i wody.


Poranny atak na Wieluń, który stał się dla Niemców poligonem doświadczalnym dla swoich bombowców, pokazał, że będzie to wojna inna niż wszystkie. Zginęło wielu bezbronnych cywilów. Przez cały okres okupacji Niemcy łamali wszelkie traktaty i prawa człowieka. Niezależnie od płci, wieku czy zawodu - wszyscy ponosili ogromną, krwawą ofiarę.

Dokonywano licznych i brutalnych mordów na dzieciach, starszych, kobietach, mężczyznach, za które nikt nigdy nie poniósł odpowiedzialności. Palono i bombardowano świątynie, profanowano narodowe świętości. Niszczono szpitale, dobra kultury i sztuki. Przepadła większość cennych dokumentów. Żołnierz niemiecki szedł z nienawiścią na ustach i chęcią całkowitego zgładzenia Polski i Polaków.

Wielka Brytania i Francja, które obiecały Polsce pomoc, zawiodły. Polacy jako pierwsi stanęli przeciw zbrodniczemu totalitaryzmowi, najpierw nazistowskiemu, a 17 września - stalinowskiemu. W osamotnieniu Polacy bohatersko walczyli o każdy skrawek ziemi, o każde ludzkie życie. Męstwo i ofiarność wzbudzały wśród Niemców przerażenie. Najpiękniejszy kwiat narodu umierał, a świat milczał.

17 września ostateczny kres szansom Polski na wyjście z konfliktu obronną ręką położył podstępny i plugawy atak Rosji sowieckiej. Ranna Polska otrzymała cios, tym razem w plecy.

Polacy nigdy się nie poddali. Prowadzili zacięty bój do ostatniego tchu. Jednym z przykładów polskiego bohaterstwa w wojnie obronnej 1939 roku jest bitwa pod Kockiem, zwana również bitwą pod Wolą Gułowską. Otoczeni z każdej strony Polacy pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga zwyciężyli w tej ostatniej bitwie regularnego wojska. Złożyli broń tylko ze względu na wyczerpanie zaopatrzenia. Już w trakcie Kampanii Wrześniowej rozpoczęto organizację podziemnej armii, którą na naszej, ryckiej ziemi w kolejnych latach wojny dowodził mjr Marian Bernaciak “Orlik”.

W okresie wojny nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach, o wolność wszystkich narodów. W Jałcie znów zachodnie mocarstwa nas zdradziły i skazały na ruską niewolę. We wrześniu 1939 roku rozpoczęła się gehenna narodu polskiego, mająca trwać następne pół wieku. Ostatni rosyjski żołnierz opuścił Polskę 17 września 1993 r.

Cześć i Chwała poległym i pomordowanym bohaterskim Polakom!

Mariusz Pawlak
Prezes Koła
ŚZŻAK w Rykach


Niemieckie zdjęcie propagandowe pokazujące niemieckich żołnierzy z uśmiechem na twarzy łamiących szlaban graniczny