Poniedziałek, 18 stycznia 202174. rocznica haniebnego pokazowego procesu komunistycznego w Rykach

74. rocznica pokazowego procesu komunistycznego upamiętniona została uroczystą Mszą Św. odprawioną 17 stycznia w kościele parafialnym w Rykach. W intencji pomordowanych i skazanych wraz z wiernymi modlili się ks. kan. Stanisław Chodźko i ks. Adam Woźniak.

15 stycznia 1947 r. w Rykach odbył się haniebny "proces" 9 bohaterów Ziemi Ryckiej - żołnierzy majora Mariana Bernaciaka "Orlika". Podczas tego procesu sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie – zbrodniarze komunistyczni w mundurach polskich oficerów – por. Jerzy Biedrzycki, kpt. Władysław Przeździecki, kpt. Antoni Pacześniak oraz prokurator ppor. Zalewski, były żołnierz Armii Ludowej, skazali na karę śmierci Jana Filipka "Gilzę" z Kawęczyna, Ksawerego Kamaryka "Kamarka" z Ziemi Wołyńskiej, Władysława Warownego "Dęba" z Dąbi oraz Adama Zdrojewskiego "Sępa" z Żabianki.
Na karę więzienia zostali skazani: Zofia Gągała „Blondynka”, Jadwiga Narajczyk „Celina”, Stanisław Madoń „Lew”, Kazimierz Filipek „Puchacz”, Arkadiusz Olek „Mały” (wyrok w zawieszeniu) oraz Bolesław Czerski (wyrok w zawieszeniu).

Jeszcze tego samego dnia po zmroku ok. godz. 17 skazanych wyprowadzono za budynek MO i UB (dzisiejszy budynek sanepidu). Ubrani tylko w bieliznę z rękami powiązanymi drutem zostali doprowadzeni nad brzeg zamarzniętego stawu Buksa i tam zamordowani strzałem w tył głowy – jak w Katyniu. Zwłoki zakopano w bagnie i przysypano cienką warstwą ziemi i lodu. Ofiarom odmówiono nawet godnego pochówku. Rodziny dostały zgodę na zabranie ciał dopiero po wielu staraniach i pod wpływem ogromnego oburzenia społeczeństwa w lipcu 1947 r.

W taki sposób rząd komunistyczny postępował z walczącymi o wolność i wiarę.

31 lipca 1947 r. ryckim Kościele odprawiono Mszę Św. pogrzebową w intencji zamordowanych, po czym odnalezione ciała zostały przewiezione na cmentarz parafialny przy ul. Królewskiej i tam pochowane. Pogrzeb zgromadził wielu mieszkańców Ryk i okolic, stając się manifestacją patriotyzmu i oburzenia działaniem komunistów.

Tak z polskimi bohaterami postępował również Urząd Bezpieczeństwa. Strzały w tył głowy, bezimienne mogiły, gwałty, morderstwa, grabieże. I warto przypomnieć w kontekście ostatnich bardzo medialnych wydarzeń, że wstępując do tej zbrodniczej komunistycznej organizacji każdy miał świadomość, że działa przeciw Wolnej Polsce, przeciw Bogu.


Jak co roku w najbliższą rocznicy niedzielę w ryckim Kościele odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar procesu. W tym roku organizatorami uroczystości byli: Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach, Dziekan Rycki ks. kan. Stanisław Chodźko, Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach.

W poczcie sztandarowym Koło ŚZŻAK w Rykach reprezentowali Pan Roman Padel, Pan Jan Miłosz oraz Pan Jan Noworolnik.

Po uroczystej Mszy Świętej delegacje Koła: Prezes Mariusz Pawlak, Wiceprezes Grzegorz Kruk, Roman Padel, Jan Miłosz, Jan Noworolnik; Powiatu: Starosta Dariusz Szczygielski; Gminy Ryki: Wiceburmistrz Marek Jóźwik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Bieńczyk złożyli kwiaty pod krzyżem upamiętniającym miejsce kaźni.


Zarząd Koła ŚZŻAK w Rykach