Sobota, 30 października 2021Album Historia Placówki 44 Sobieszyn autorstwa Mirosława Suleja dostępny ONLINE!

Szanowni Państwo!

z wielkim zadowoleniem prezentujemy Państwu najnowszy album doktora Mirosława Suleja Historia Placówki 44 Sobieszyn. W walce o niepodległość Ojczyzny 1863-1864, 1914-1921, 1939-1947. Znajdziemy w nim fakty dotyczące bohaterskiej walki miejscowej ludności o Niepodległość. To przełomowe dzieło, dzięki któremu opada całun komunistycznych kłamstw, które dalej propagowane są przez potomków i ideowych spadkobierców zdrajców i kolaborantów. Każdy mieszkaniec naszej Małej Ojczyzny powinien przeczytać to dzieło. Jesteśmy to winni Tym, którzy dla Ojczyzny potrafili poświęcić swoje życie, a komunistyczni zdrajcy odebrali im honor. Prawda zwycięży.

Wersja elektroniczna albumu do pobrania na komputer lub urządzenie mobilne KLIKNIJ TUTAJ

Prezentujemy przedmowę do albumu autorstwa wybitnego historyka Leszka Żebrowskiego

Przedmowa

Doczekaliśmy czasów, gdy wielu historyków „idzie na skróty”, pisząc książki bez wychodzenia z domu, bez korzystania z archiwów, bez wywiadów miejscowych i docierania do świadków, korzystając prawie wyłącznie z internetu i łatwo dostępnych publikacji. Dr Mirosław Sulej jest historykiem fascynującym, bowiem posługując się nowoczesnymi narzędziami, nie porzuca tradycyjnych metod badawczych. Zresztą trudno sobie wyobrazić, aby jego najnowsza publikacja: Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN. W walce o niepodległość Ojczyzny 1863-1864, 1914-1921, 1939-1947 mogła powstać inaczej. Bez cierpliwych, dogłębnych badań mikrohistorii nie da się stworzyć rzetelnej syntezy.

Dr Mirosław Sulej jest znanym i uznanym badaczem, ma istotne osiągnięcia w tym zakresie, a każda jego pozycja książkowa jest wydarzeniem. Tak jest i tym razem. Autor zastosował dość nietypową formułę tak szczegółowych badań, mianowicie obudowanie ich dokumentacją zdjęciową, co wprawdzie wymagało żmudnego zbierania fotografii nie tylko z archiwów, ale także od rodzin Żołnierzy Wyklętych z Placówki 44 (często jako jedynego prawie śladu istnienia jego bohaterów), ale wzbogaciło narrację o obrazy. Także dwie mapy, które pozwalają mniej zorientowanemu Czytelnikowi „poruszać się” po opisywanym terenie.

Tak powstał ten szczegółowy, nasycony treścią album. Dla wielu osób będzie on szczególną pamiątką, bo będzie zaświadczał, że mogą one być dumne z przeszłości swych rodzin, rodów, znajomych i sąsiadów.

Szczególnym, i niezwykle korzystnym dla całości, zabiegiem, jest połączenie trzech różnych okresów: Powstania Styczniowego 1863-1864, walk o odzyskanie niepodległości 1914-1921 oraz wojny i okupacji 1939-1945 i Powstania Antykomunistycznego. Wbrew pozorom są to etapy ściśle ze sobą związane. Cel był zawsze ten sam, czyli mówiąc językiem I Rzeczypospolitej: potrzeba wojenna. Warto zwrócić uwagę na to określenie. To nie były działania napastnicze ze strony Polaków, to zawsze były podejmowane z ogromnym wysiłkiem próby samoobrony i wyzwolenia się z zewnętrznej przemocy.

Są w tym albumie, tak samo jak we wcześniejszych książkach autora, zdecydowane działania w celu negliżowania „czerwonych kłamstw”, a narosło ich przecież przez dziesięciolecia wiele.
Będzie ten album pomagał w przekazywaniu w rodzinach tradycji, dziś tak mocno wypieranej przez „nowoczesność”, odcinającą się od naszej narodowej przeszłości.

Będzie pomagał wielu osobom wrócić do tego, co kiedyś było normą. Gdy rodzice i dziadkowie przekazywali wiedzę o nieodległej przeszłości dzieciom i wnukom.

Leszek Żebrowski


Wersja elektroniczna albumu KLIKNIJ TUTAJ