Środa, 17 listopada 2021Powrót Bohaterów Placówki 44. AK-WiN do Sobieszyna - relacja z uroczystości 14.11.2021 r.

14 listopada 2021 r. w Sobieszynie odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika jako Miejsca Pamięci Narodowej Żołnierzy Wyklętych Placówki 44 Sobieszyn AK-WiN.



Fotogaleria

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św., sprawowaną w intencji poległych bohaterów przez ks. kan. Stanisława Chodźkę, Dziekana Ryckiego i członka Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzu Armii Krajowej w Rykach, ks. prałata Edmunda Szarka, kapelana Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Gołąb w Garwolinie oraz ks. Marka Śliwę, Proboszcza Parafii Sobieszyn. Wstęp do uroczystości wygłosiła Wójt Gminy Ułęż Barbara Pawlak, również członek Koła ŚZŻAK w Rykach. Słowo Boże i Homilię wygłosił ks. kan. Stanisław Chodźko, nawiązując do bohaterstwa zmarłych, poległych i pomordowanych Żołnierzy Placówki 44. Sobieszyn AK-WiN oraz wyzwań czekających na nas w obliczu zagrożenia Ojczyzny. Asystę honorową w czasie Mszy pełnili uczniowie Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy wydarzenia przeszli na plac przed Kościołem, gdzie w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych RP, Orkiestry Garnizonowej z Dęblina oraz Żołnierzy 22. Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” dokonano poświęcenia i odsłonięcia pomnika. Ceremonii poświęcenia dokonał ks. por. Edmund Szarek. Następnie aktu odsłonięcia pomnika dokonali: Wójt Gminy Ułęż Barbara Pawlak, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Szulowski, Proboszcz Parafii Sobieszyn ks. Marek Śliwa, wiceprezes ryckiego Koła AK Grzegorz Kruk oraz syn kombatanta Józefa Grzechnika ps. „Ułan”.

Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych odczytała uroczysty Apel Poległych, przywołując powracających do Sobieszyna Bohaterów oraz oddała salwę honorową. Znicz pamięci przed pomnikiem złożyli: córka jednego z dowódców Placówki i ówczesnego Wójta Gminy Ułęż Józefa Pietrzaka ps. Dąb Pani Ewa Pietrzak, syn Żołnierza AK Marian Lemieszek oraz Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach Mariusz Pawlak. Przybyłe delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem.

Następnie uczestnicy wydarzenia razem z orkiestrą wojskową przemaszerowali uroczyście do sali gimnastycznej pobliskiego ZSO w Sobieszynie, gdzie odbył się koncert orkiestry. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Przedstawiamy treść wystąpienia Prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach Mariusza Pawlaka:

Czcigodni Księża, Drogie Rodziny Żołnierzy Niezłomnych, dostojni goście, Szanowni Państwo!

dokonał się powrót naszych Bohaterów, Żołnierzy Placówki 44. Armii Krajowej – Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość do Sobieszyna! Po dziesiątkach lat prób ukrywania i bezczeszczenia ich pamięci przez komunistów i ich ideologicznych spadkobierców, doczekali się ważnego miejsca – pomnika sławiącego ich heroiczną walkę najpierw z okupantem niemieckim, a następnie z okupantem sowieckim. Poświęcili wszystko – swój majątek, swoje miłości, swoje plany i marzenia, często życie „tej, co jeszcze nie zginęła”. W obliczu zagrożenia swojej Ojczyzny, swej lokalnej społeczności stanęli jak liczne pokolenia przodków, do walki o Niepodległość.

Dziś, gdy znów odwieczny wróg ze Wschodu czyha na naszą Ojczyznę, łatwiej nam zrozumieć trud ich decyzji i walki. Nie sposób nie zauważyć pewnej analogii i tragizmu sytuacji. Gdy nasi Żołnierze, pogranicznicy i Policjanci czuwają na granicy ryzykując swoje życie, nie brak osób, które ich opluwają, wyśmiewają, znieważają, służąc tym samym bezwzględnej, rosyjskiej propagandzie. Podobnie było wtedy. Żołnierze Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – czyli prawdziwe Wojsko Polskie ukryte w konspiracji już od września 1939 roku – musieli mierzyć się nie tylko z okupantami, ale także z wrogiem wewnętrznym – organizacjami tylko z nazwy polskimi – sterowanymi wprost z Kremla. Największą tragedią naszych Bohaterów było to, że wówczas Sowieci przejęli władzę i usłużna im piąta kolumna sprawowała marionetkową władzę i stworzyła Polskę ludową. Narzuciła wówczas na ponad 50 lat swoją retorykę, spychając pamięć o prawdziwych Bohaterach do dołów śmierci. Mordując ich w ubeckich katowniach, rozgrabiając ich majątek. Wiele rodzin już nigdy nie poznało losów swych ojców, braci, synów. Wiele rodzin musiało stąd na zawsze wyjechać.

Od wielu lat trwa ciężka praca odkłamywania historii i przywracania godności naszym Bohaterom. Niestety propaganda komunistyczna, sterowana przez oficerów NKWD, poczyniła ciężko odwracalne szkody w społeczeństwie. Są jeszcze osoby, które dalej nie chcą zauważyć 17 września 1939 r., nie widzą Katyńskich dołów śmierci, nie widzą gwałtów, grabieży, zaboru Lwowa, Wilna, Grodna, , nie widzą spalonych i sprofanowanych świątyń, zamordowanych księży, masowych aresztowań, zsyłek, morderstw dla zabawy dokonywanych przez sowieckich żołnierzy. Może nie chcą zauważyć, bo przecież trudno jest przyznać, że miało się w rodzinie zdrajców, którzy służyli marionetkowej władzy ludowej… Przeciwko tym okrucieństwom stalinowskiego terroru mieli odwagę stanąć chłopcy z Sobieszyna, Podlodowa, Ułęża, Blizocina, Drążgowa, Zosina i wielu innych miejscowości. Żołnierzem i ich patronem był również Proboszcz Sobieszyński ks. Aleksander Zalski. Zaufał im Major Marian Bernaciak „Orlik” – byli jednymi z jego najwierniejszych Żołnierzy. Wojna to straszna rzecz, przynosi nam sceny, których nawet nie potrafimy sobie wyobrazić. Ale nie my tę wojnę wywołaliśmy. Nasi Bohaterowie bronili Polski. Dziś zasługują na godną pamięć. Proszę, aby każdy z Państwa wziął dziś ze sobą przesłanie tego pomnika i miał odwagę nauczać prawdy o tamtych czasach wśród sąsiadów, na spotkaniach ze znajomymi, przy rodzinnym stole. Bo jeszcze wielu tej prawdy potrzebuje. Niech zaufają Księdzu Zalskiemu – on stał po stronie Żołnierzy Placówki 44. Sobieszyn.

W imieniu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach dziękuję wszystkim zaangażowanym w inicjatywę upamiętnienia Placówki 44. Sobieszyn. Wierząc, że jej Żołnierze są dziś wśród nas, chylę przedni nimi czoła i dziękuję za ich walkę. Dzięki nim jesteśmy wolni.

Na prośbę rodziny zamordowanego przez Niemców kl. Aleksandra Poświatę, członka niepodległościowej konspiracji, przeczytam jego wiersz z 1941 r. Jestem zaszczycony, że może on wieńczyć moją wypowiedź.

Poległym Żołnierzom

Powstańcie bracia i stańcie w szeregu
Tak jak ście żyli wśród nas kiedyś jeszcze
Ożyjcie jak myśl z przeszłości ubiegłej
Zdejmijcie z siebie czarnej ziemi kleszcze.

Okażcie dumą czoła okalane
Okażcie piersi ranami okute
A my je w chwale laurem ozdobimy
i będziem patrzeć z radosnym zachwytem.

Weźmiemy wody z Krynicznego źródła
Z pyłu szarego obmyjemy wam ciała
Potem balsamem z różanego pudła
Potrzemy członki by lśniły wspaniale.

I z czcią całować będziemy wam rany
Pijąc krew młodą waszych pięknych czynów
Aby was złożyć w śród chwały, peanów
Na pomniku sławy zdobnym w liściu wawrzynu.

Aleksander Poświata 1941r.



Głos zabrał również ks. prałat Edmund Szarek, który w uznaniu zaangażowania w upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych wręczył Pani Wójt Barbarze Pawlak i Prezesowi Koła AK w Rykach Mariuszowi Pawlakowi kopie Krzyża Pątniczego bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, zawierających fragmenty rzeczy codziennego użytku naszego Męczennika. To wspaniałe wyróżnienie motywujące do dalszej, niełatwej pracy na rzecz upamiętniania Żołnierzy Niezłomnych oraz do walki z kłamstwem i obłudą ideologicznych spadkobierców komunistów – mówi Mariusz Pawlak.

Zwieńczeniem pięknych uroczystości był niezwykły spektakl w wykonaniu dzieci i młodzieży, przygotowany przez Panią Natalię Babicką. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu. Nie jednej osobie w sali zakręciło się oko.
Po oficjalnym zakończeniu uroczystości uczestnicy wydarzenia udali się do jadalni na poczęstunek przygotowany przez okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich.

Pomnik powstał we współpracy gminy z parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie i Kołem Światowego Związku Żołnierzy AK w Rykach i Gminną Biblioteką Publiczną. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy oraz marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Gmina Ułęż poprzez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ułężu złożyła wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wniosek otrzymał wsparcie w kwocie 90 tys. zł. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Echo Katolickie, Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Twój Głos, Stowarzyszenie Gmina Ułęż: Blisko Natury, Chotek Studio.

Pragniemy podziękować następującym instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom:
• Gminie Ułęż oraz Gminnej Bibliotece Publicznej za przygotowanie uroczystości, koordynowanie działań oraz wkład finansowy
• Parafii Sobieszyn za wydanie zgody na budowę pomnika i udział w przygotowaniach
• Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Łukowie za wystawienie pocztu sztandarowego i udział w uroczystościach
• Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Garwolinie za wystawienie pocztu sztandarowego i udział w uroczystościach
• Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kazimierzu Dolnym za wystawienie pocztu sztandarowego i udział w uroczystościach
• Światowy Związek Żołnierzu Armii Krajowej Koło w Puławach za udział w uroczystościach
• Związek Oficerów Rezerwy RP za udział w uroczystościach i wystawienie pocztu sztandarowego
• Ochotnicze Straże Pożarne w Gminie Ułęż z OSP w Sobieszynie na czele za pomoc w organizacji uroczystości
• Koło Gospodyń Wiejskich w Sobieszynie za pomoc w organizacji uroczystości
• Koło Gospodyń Wiejskich w Korzeniowie za pomoc w organizacji uroczystości
• Koło Gospodyń Wiejskich w Białkach Górnych za pomoc w organizacji uroczystości
• ZSO w Sobieszynie za pomoc w organizacji uroczystości
• ZS im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej za pomoc w organizacji uroczystości
• Chór Parafialny w Sobieszynie
• Stowarzyszenie Gmina Ułęż: Blisko Natury oraz Chotek Studio za patronat medialny i fotorelację

Przypominamy, że dostępna jest publikacja o historii Placówki 44. w wersji elektronicznej POBIERZ

Fotogaleria