Wtorek, 13 listopada 2012Obchody Dnia Niepodległości w Rykach

11 listopada jak co roku członkowie Koła ŚZŻAK w Rykach uczestniczyli w powiatowych uroczystościach 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęcie obchodów Dnia Niepodległości odbyło się pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Rykach, gdzie zebrały się poczty sztandarowe i delegacje z instytucji państwowych i samorządowych, szkół oraz organizacji kombatanckich. Następnie we wspólnym marszu przedstawiciele władz powiatu i miasta udali się razem z pocztami i lokalną społecznością do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Św. Jak co roku poprzedziła ją część artystyczna o charakterze patriotycznym, przypominająca trudne czasy niewoli Polski oraz odzyskanie przez nią wolności. Wystąpienie słowno-muzyczne przygotowane zostało przez młodzież z ZSZ nr 2 w Rykach. Podczas Eucharystii, celebrowanej przez ks. dziekana Krzysztofa Czyrkę, wszyscy wierni modlili się w intencji ojczyzny, dziękując Bogu za jej wolność i proszą o dalszą dla niej pomyślność.


Po zakończonej Mszy Św. rozpoczęła się druga cześć obchodów Dnia Niepodległości. Poczty sztandarowe, delegacje oraz licznie przybyła na uroczystość społeczność, udali się w przed pomnik Bojowników o Wolność Ojczyzny. Po odegraniu hymnu narodowego nastąpiło okolicznościowe wystąpienie Stanisława Jagiełły – starosty ryckiego. Następnie odczytany został apel poległych i oddana salwa honorowa. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem poszczególne delegacje złożyły kwiaty i wieńce.


W tym roku uczestników obchodów Dnia Niepodległości cieszył widok odrestaurowanego pomnika Bojowników o Wolność Ojczyzny. Powstał on w 1928 r. w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, jak wyraz pamięci o osobach, które walczyły o wolność Polski. Został również na zwieńczeniu pomnika ponownie zamieszczony nowy mosiężny orzeł, który w pierwszej połowie br. uległ zniszczeniu. Galeria zdjęć