Piątek, 01 lipca 2022Obchody 76. rocznicy śmierci Majora Mariana Bernaciaka

Wieczorem w niedzielę 26 czerwca 2022 r. w Rykach odbyły się Obchody 76. rocznicy śmierci Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, legendarnego dowódcy polskiego powstania antyniemieckiego i antykomunistycznego. Ku pamięci naszego Bohatera zagrał Bartas Szymoniak – gwiazda polskiej sceny muzycznej.

Obchody 76. Rocznicy śmierci Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w tym roku zostały zorganizowane przez Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach, Parafię Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Powiat Rycki oraz Gminę Ryki.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta o godz. 18.00 w ryckim Kościele. Swoją obecnością w trakcie uroczystości zaszczycili nas: Kapelan ŚZŻAK Obwód „Gołąb” Garwolin ks. Prałat Edmund Szarek, Dziekan Rycki ks. Kan. Stanisław Chodźko, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Szulowski, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Leszek Kowalczyk, Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek, Wójt Gminy Ułęż Barbara Pawlak, Przewodniczący Rady Powiatu Ryckiego Piotr Łysoń, Marcin Mizera ze Stowarzyszenia „Lubelska Brać”, delegacja 22. Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach oraz Rycerze Jana Pawła II ze Stężycy.

Wstęp do Obchodów przed Mszy Św. wygłosił Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach Mariusz Pawlak, przypominając życiorys naszego Bohatera. Podkreślił, że w ostatnim czasie środowiska postkomunistyczne zaczęły być bardziej aktywne, co niestety nie spotyka się w właściwą reakcją instytucji, która miała w tym kraju strzec pamięci narodowej.

Eucharystia była sprawowana przez ks. Prałata Edmunda Szarka. Natomiast płomienną i patriotyczną homilię wygłosił ks. Adam Woźniak, wikariusz rycki i przyjaciel ryckiego środowiska ZWZ-AK-WiN. Wspominał o postawach Żołnierzy Niezłomnych i ich heroicznej walce, ale również o postawach ludu wobec bohaterów. Porównał ich ofiarę do ofiary Chrystusa z niedzielnej ewangelii, którego nie przyjęto w samarytańskim miasteczku, bo zmierzał do Jeruzalem.

We Mszy Świętej wzięły udział poczet sztandarowy Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach w asyście młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach pod opieką Pani Grażyny Szlendak oraz poczet sztandarowy Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy wydarzenia udali się przed Scenę Parkową w Rykach, gdzie odbył się koncert Bartasa Szymoniaka. Jednej z najbardziej charakterystycznych postaci na polskiej scenie muzycznej. Twórcy własnego stylu BEATROCK. Laureat popularnego talent show IDOL i ex frontman kultowej grupy Sztywny Pal Azji. Uczestnik koncertu przebojów 57 KFPP w Opolu ze swoim hitem „Wojownik z miłości” oraz finalista PREMIER ostatniego Opola z utworem „Kochać naprawdę”, który był premierowo śpiewany w Rykach. Bartasowi towarzyszył jedynie multiinstrumentalista Michał Parzymięso.

W trakcie koncertu, w którym zaprezentowano utwory nawiązująca do poezji m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także utwory o zabarwieniu patriotycznym, Bartas wielokrotnie przypominał o postaci naszego Bohatera Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”. Zebrani na koncercie bawili się wyśmienicie w rytm nietypowej, ale głębokiej i pouczającej muzyki. Po zakończonym koncercie artysta udał się do Izby Pamięci „Orlika” i Jego Żołnierzy i wpisał się do księgi pamiątkowej.

Wydarzeniu towarzyszyło również stoisko promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowane przez 22 BLP WOT oraz stoisko Koła ŚZŻAK w Rykach prezentujące najnowszą książkę dr. Mirosława Suleja wydaną przez Koło pt. „Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN”

W tym roku delegacje składały kwiaty w miejscach pamięci indywidualnie. O zmierzchu delegacja Koła ŚZŻAK w Rykach wraz z młodzieżą udała się do Piotrówka, by oddać hołd w miejscu śmierci Majora Mariana Bernaciaka.

Dziękujemy młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach pod kierunkiem Pani Grażyny Szlendak za uprzątnięcie mogił Żołnierzy AK-WiN na cmentarzu parafialnym w Rykach. Dziękujemy Żołnierzom 22. Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” za posprzątanie miejsca śmierci Majora Bernaciaka. Jednocześnie dziękujemy Pani Joannie Chrzanowskiej za wieloletnie dbanie o porządek przy pomniku „Orlika” w Zalesiu.

Tegoroczne Obchody zostały objęte patronatem medialnym: Polska Zbrojna Historia, Twój Głos, Echo Katolickie, LRY24.pl

Fotogaleria