Poniedziałek, 14 stycznia 2013Kombatanci podzielili się opłatkiem

13 stycznia w Rykach odbyły się obchody 65. rocznicy procesu komunistycznego żołnierzy podziemia niepodległościowego, które połączone zostały ze świąteczno-noworocznym spotkaniem lokalnego środowiska kombatanckiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Rykach, której przewodniczył ks. dziekan Krzysztof Czyrka. Zgromadzili się na niej kombatanci, ich rodziny oraz wszyscy pragnący oddać pamięci bohaterom, którzy walczyli za wolność ojczyzny. Obecny był także sztandar Koła ŚZŻAK w Rykach, którego poczet tworzyła młodzież z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy Liceum Ogólnokształcącym. Po zakończonej Eucharystii dalsza część obchodów kontynuowana była w sali parafialnej.
Rozpoczął Krystian Pielacha prezes Koła ŚZŻAK w Rykach, który serdecznie wszystkich powitał i podziękował za przybycie. Ksiądz Marcin Dzudziński odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu pańskim, poprowadził wspólną modlitwę oraz skierował do uczestników spotkania kilka ciepłych słów, w duchu patriotyzmu. Również do zebranych przemówił poseł Jarosław Żaczek, który podkreślił, że patriotyzm jest postawą wartą prezentowania przez każdego człowieka. Następnie odbyło się radosne łamanie opłatkiem, któremu towarzyszyło wiele wzruszenia, po czym wszyscy zasiedli do świątecznie zastawionego stołu. Wśród melodii kolęd bożonarodzeniowych prowadzone były wspólne rozmowy.


W dalszej części spotkania odbyła się projekcja filmu przybliżającego tragiczny proces z 1947 r., po której wszyscy wsłuchali się w poezję patriotyczną zaprezentowaną przez p. Andrzeja Zwolińskiego. Na zakończenie miało miejsce wręczenie przez prezesa odznaczeń dla osób zasłużonych na rzecz ŚZŻAK: Joanny Chrzanowskiej, Hanny Miłosz, Grażyn Szlendak, Elżbiety Wojciechowskiej, Jana Kary oraz Daniela Zawadki. Odznaczenia pamiątkowe przyznał Zarząd Wojewódzki ŚZŻAK w Lublinie. Galeria zdjęć