Niedziela, 03 marca 2013Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Rykach

1 marca w Rykach po raz kolejny odbyły się obchody ogólnonarodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem ich było Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach oraz Klub Historyczny im. AK, działający przy Liceum Ogólnokształcącym. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym w Rykach, której przewodniczył oraz wygłosił homilię ks. kanonika Krzysztof Czyrka. We wspólnej modlitwie w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego uczestniczyli kombatanci, młodzież szkolna, przedstawicie władz miasta i powiatu, Klub Gazety Polskiej w Rykach oraz lokalna społeczność. Wagę uroczystości swą obecnością podkreśliły poczty sztandarowe ŚZŻAK w Rykach oraz szkół LO z Ryk i ZSO z Nowodworu. Po zakończonej Eucharystii wszyscy zebrani udali się do LO na dalszą część programu. Natomiast wyznaczone delegacje, celem oddania hołdu bohaterom narodu polskiego, udały się w miejsca pamięci. Złożenia wieńca oraz zapalenia zniczy dokonano w Zalesiu – przy pomniku upamiętniającym miejsce urodzin mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”, na cmentarzu parafialnym na mogile żołnierzy AK-WiN oraz w Rykach pod pomnikiem zamordowanych przez komunistów po pokazowym prezesie w 1947 r. oraz pod pomnikiem poległych w walce i pomordowanych w latach 1939–1956.

Akademia poświecona pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów uczestniczących w uroczystości. Następnie po powitaniu przybyłych gości, w tematykę obchodzonego dnia wprowadził Krystian Pielacha – Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach. „Żołnierze Wyklęci” byli to wielcy patrioci, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli dalszą walkę. Tym razem walka ta prowadzona była przeciwko drugiemu sowieckiemu okupantowi, który pod pozorem „wyzwalania” ziem polskich spod okupacji niemieckiej, instalował na nich swoją władzę komunistyczną, narzucaną siłą Polakom – tymi słowami starał się przybliżyć młodzieży kim byli „Żołnierze Wyklęci”. Także w dalszej wypowiedzi K. Pielacha ukazał skalę represji jakiej doznali, ze strony władzy komunistycznej.

Następnie miały miejsce wystąpienie Wicestarosty Tadeusza Oryla, po których odczytany został Apel Poległych. Kolejnym i zarazem ostatnim punktem programu było spotkanie pokoleń, podczas którego, przy herbacie i ciastku, młodzież uczestnicząca w obchodach mogła spotkać się z kombatantami. Była to okazja do bezpośredniego kontaktu z ze świadkami walki niepodległościowej oraz zadania pytań i wysłuchania wielu ciekawych wspomnień. Galeria zdjęć