Wtorek, 05 marca 2013Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu Podlaskim

4 lutego 2011 roku Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z przyjętym świętem, w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odprawiono uroczystą mszę, w której udział wzięli przedstawiciele miasta, gminy i powiatu, organizacji kombatanckich antykomunistycznego podziemia, młodzież szkolna, harcerze, grupy rekonstrukcyjne oraz wszyscy, którzy pamiętają o bohaterskich żołnierzach AK, WiN i NSZ.


Tuż przed eucharystią, którą sprawowali: dziekan radzyński ks. Roman Wiszniewski, proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. Andrzej Kieliszek oraz ks. Zbigniew Rozmysł, zebrani mieli możliwość wysłuchania dwóch wystąpień Krystiana Pielachy oraz Dariusza Magiera, nawiązujących do ciężkich dla Polski czasów.
Ksiądz Zbigniew Rozmysł, podczas kazania zaznaczył, jak ważną rolę odegrali żołnierze zwani wyklętymi. - Ci ludzie, dla nas powinni być rycerzami. Wielu z nas do niedawna nie wiedziało jeszcze o tym, kim byli żołnierze wyklęci, kim byli bohaterowie antykomunistycznego podziemia. Ci ludzie powinni być dla nas bohaterami tak jak Kmicic, Skrzetuski czy Wołodyjowski. Ta przelana krew, dziesiątek a może i setek tysięcy ludzi niewinnie pomordowanych nie poszła na marne. Może tym ludziom wydawało się, że o nich zapomnimy, wymażemy z pamięci, lecz w Polakach jest jedna wielka broń – pamięć, która jest bardzo silna. Za przykład zostały podane tutaj wszelakie grupy rekonstrukcyjne, które jak mówił dalej kaznodzieja, doskonale znają każdy szczegół z tamtych lat. - Krzewmy tą pamięć. Opowiadajcie o niej swoim dzieciom, wnukom, aby przetrwała. Dzięki niej stworzymy wolną Polskę, której chcieli ci, którzy za tą wolność polegli – zakończył ks. Zbigniew.


Po mszy wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez młodzież z Zespołu Szkół w Białej oraz wziąć udział w dalszej części uroczystości. Zaprezentowały się na niej przybyłe grupy rekonstrukcyjne (Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej, NSZ Podlasie), które wywołały wśród zebranych wiele wspomnień i wzruszeń. Nie zabrakło także żołnierskich opowieści, którymi podzielili się mieszkańcy naszego powiatu: pułkownik Stanisław Zabielski oraz major Stanisław Pakuła „Trzewina", żołnierz Jastrzębia. Galeria zdjęć


Źródło: iledzisiaj.pl