Środa, 26 czerwca 2013Obchody 67. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka Orlika

Bardzo doniosły przebieg miały obchody 67. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Jak co roku miały miejsce w Rykach, a organizatorem było miejscowe Koło ŚZŻAK. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym, na którą przybyli kombatanci, ich rodziny, mieszkańcy Ryk i okolic, ale także goście z wielu miejsc w Polsce.


Spośród środowisk kombatanckich swą obecnością zaszczycili: Koło ŚZŻAK w Garwolinie wraz ze swym prezesem Marianem Cabajem, Środowisko Żołnierzy 15 pp „Wilków” AK z Warszawy reprezentowane przez Prezesa Romana Maniaka i Wiceprezesa Eugeniusza Madonia oraz Koło Związku Oficerów Rezerwy RP w Lublinie reprezentowane przez Prezesa sierż. Krawczyka. Obecnością swą także zaszczyciła rodzina Mariana Bernaciaka, którą reprezentowali: Ewa Bernaciak, Andrzej Bernaciak, Michał Bernaciak – dzieci Janiny i Eugeniusza (starszego brata „Orlika”) oraz Barbara Burska i Anna Tertio – córki Zofii Iwanek – siostry rodzonej Janiny Bernaciaka. Przybył również poseł na Sejm RP Jarosław Żaczek reprezentujący Solidarną Polskę oraz Marian Piłka z Warszawy reprezentujący Prawicę RP. Natomiast lokalne władze reprezentowane były przez Starostę Powiatu Ryckiego Stanisława Jagiełłę, Wójta Gminy Kłoczew Zenona Stefaniaka oraz radnego Rady Miejskiej Marka Ochapa. Także swą obecnością obchody ubogaciła Grupa Historyczna 15 pp „Wilków” AK z Puław, Związek Strzelecki Odział Puławy im. Mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz organizacje społeczne z Ryk: Lokalna Grupa Działania i Prawicowy Ruch Samorządowy. Doniosły charakter obchodów podkreśliła obecność pocztów sztandarowych reprezentujących: Koło ŚZŻAK w Rykach, Koło ŚZŻAK w Garwolinie oraz szkół z powiatu ryckiego.


Jak już zostało wspomniane powyżej obchody rozpoczęły się uroczystą Eucharystią, której przewodniczył ks. kanonika Krzysztof Czyrka. W swoim słowie skierowanym do zgromadzonych podkreślił wagę podtrzymywania i przekazywania tradycji oraz wartości patriotycznych. Także wyraził swoje ubolewanie nad istniejącą sytuacją, w wyniku której do obecnej chwili w Rykach nie ma jeszcze ulicy lub ronda noszącego imię Mariana Bernaciaka „Orlika”, czy także zmarłych tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Wojciecha Lubińskiego – lekarza prezydenta i rodowitego mieszkańca Ryk.


Po zakończonej Mszy Św. uczestnicy obchodów dnia pamięci Mariana Bernaciaka udali się w korowodzie samochodów w miejsca pamięci, celem oddania hołdu Bohaterowi. Korowód prowadził na swym Harleyu Roman Kucharski. Po przybyciu do Piotrówka, miejsca śmierci mjr. Mariana Bernaciaka, Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach Krystian Pielacha dokonał krótkiego wstępu historycznego opisującego okoliczności śmierci „Orlika”. Po nim nastąpiło złożenie wieńców i kwiatów oraz zapalanie zniczy pod pomnikiem. Następnie miało miejsce złożenie uroczystej przysięgi przez nowych strzelców wstępujących w szeregi Związku Strzeleckiego, którą przyjął kpt. Roman Maniak. Był to bardzo wymowny i ważny akt woli ze strony młodych ludzi dokonany w niezwykłym miejscu jakim są pola Piotrówka, gdzie swą krew przelał ich patron. Ostatnia cześć uroczystości odbyła się w Zalesiu przy dawnym domu rodzinnym Bernaciaków. Pod pomnikiem upamiętniającym miejsce narodzin tak wybitnego dowódcy zostały złożone kwiaty, wieńce i zapalone znicze przez poszczególne delegacje oraz indywidualne osoby. Na zakończenie można było wysłuchać pięknych wierszy patriotycznych.


Wspomnieć należy, iż miejsca poświęcone pamięci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” nawiedzili również kibice Legii Warszawa, którzy w tym dniu specjalnie przybyli z Warszawy. Jak poprzednimi razy tak i tego dnia zapalili znicze z herbem swego klubu.


Po zakończonych obchodach, co już stało się chyba tradycją, wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na ciepłą grochówkę. Jak zawsze największą popularnością cieszyły się pyszne babeczki Pani Joanny Chrzanowskiej. Można by było pokusić się o nazwanie ich babeczkami „Orlika” (na wzór kremówek papieskich). Spotkanie oczywiście odbyło się w ogrodzie domu Bernaciaków. Galeria zdjęć