Żołnierze wyklęci
Imię:Józef
Nazwisko:BIAŁEK
Pseudonim: "Czyranka"
Imiona rodziców:Mateusz
Data urodzenia:18.06.1901 r.
Miejsce urodzenia:Ułęż, gm. Ułęż, pow. Garwolin

Wykształcenie: 4 klas szkoły powszechnej; zawód: rolnik. Członek Placówki AK nr 4 w Nowodworze dowodzonej przez Wiktora Gągoła ps. „Lis” (Łys?). Ujawnił się 24 kwietnia 1947 r. w PUBP Garwolin.

Do organizacji ZWZ wstąpiłem w 1939 r. do placówki nr 4 Ułęż. Po wkroczeniu wojsk Polsko-Sowieckich należałem do końca 1944 r. Miałem za zadanie pilnowanie porządku w oddziałach B.Ch., którzy dokonywali kradzieży. Członkowie, którzy kradli, ja ich ścigałem, zaczęli mi się odgrażywać że mnie zabiją. Ja z obawy wyjechałem na Zachód w grudniu 44 r. do wsi Kawęczyn, gm. Wiśniewo, pow. Ełk, woj. Olsztyńskie. Tam pracowałem w gospodarstwie kuzynów u Nieczkowskiej Józefy do obecnej chwili. Po wyjeździe nie miałem żadnych kontaktów z żadnymi organizacjami. Do placówki w Ułężu należało nas 3-ch:

1) ja Białek Józef, s. Mateusza, ps. „Czyranka”, 2) Grudka Jan, s. Ludwika, ps. Burza, 3) Grudka Mieczysław, s. Józefa, ps. „Bocian”. Odgrażali mi się: Gugała Franciszek, s. Piotra z BCh Roczniak Marian, s. Stanisława z BCh