Żołnierze wyklęci
Imię:Edmund
Nazwisko:OWCZARSKI
Pseudonim: "Orzeł"
Imiona rodziców:Edmund
Data urodzenia:2.05.1925 r.
Miejsce urodzenia:Ryki, gm. Ryki, pow. Garwolin

Wykształcenie: 6 oddziałów szkoły powszechnej; zawód: masarz. Ujawnił się 30 maja 1947 r. w PUBP Garwolin. Zdał broń: PPSza nr 4735, pistolet TT nr 1308.

Do organizacji A.K. wstąpiłem w styczniu 1943 r. Zawerbowany zostałem przez „Mściciela” Warownego Stanisława z Dąbi Nowej [gm. Ryki]. Dostałem ps. „Orzeł”. Byłem na Placówce Ryki Nr 4. Po wkroczeniu Armii Czerwonej i W.P. należałem nadal do Placówki Ryki pod dow. [Mariana Bernaciaka] „Orlika”. Zaraz wstąpiłem do oddziału leśnego i przebywałem do chwili amnestii pod dow. [Wacława Kuchnio] „Spokojnego”, jako żołnierz ps. „Orzeł”. Brałem udział w następujących akcjach.

1. Brałem udział w walce z Sowietami na drodze za Gończycami. Oddziałem dowodził „Spokojny”. Ja brałem udział jako żołnierz. Było to 10.III.46 r.

2. W kwietniu 45 r. brałem udział w walce z wojskiem i U.B. w Woli Zadybskiej, [gm. Kłoczew]. Oddziałem dowodził „Spokojny”. O stratach i zdobyczach nic mi nie wiadomo.

3. W kwietniu 45 r. w Zalesiu zaatakowaliśmy 6-ciu milicjantów. Podczas walki został jeden ranny. Wszyscy zwolnieni. Oddziałem dowodził „Spokojny”.

4. W roku 1946 wiosną zostaliśmy zaatakowani przez wojsko na kwaterach w Czernicu, gm. Kłoczew. Brałem udział jako żołnierz. Oddziałem dowodził [Bolesław Mikus] „Żbik”. Wycofaliśmy się bez strat. Został zabrany do niewoli jeden, który jest u nas w oddziale pod ps. „Bocian”.

Więcej nie brałem w żadnych walkach ani napadach udziału. Miałem płatne 2000 tyś. zł. miesięcznie. Broń dostałem od „Orlika”: P.P.SZ.A. i pistolet T.T.