Żołnierze wyklęci
Imię:Leopold
Nazwisko:ZADROŻNY
Pseudonim: "Szczupak", "Samson", "San"
Imiona rodziców:Jakub
Data urodzenia:15.11.1921 r.
Miejsce urodzenia:Leszczyny, gm. Garwolin, pow. Garwolin

Używał fałszywych danych: Antoni Poszyto, Leopold Rowiński. Wykształcenie: 7 klas szkoły powszechnej; zawód: mechanik. Dowódca sekcji 1 drużyny. Ujawnił się 22 kwietnia 1947 r. w WUBP Warszawa.

W dniu 10 września 1944 r. zostałem zmobilizowany do 37 Pułku Piechoty 7 DP i wysłany na front gdzie byłem do 27 kwietnia 1945 r. Następnie z jednostki tej zdezerterowałem spod Głogowa. Udałem się na teren woj. lubelskiego celem odnalezienia oddziału [Mariana Bernaciaka] „Orlika”, z którym nawiązałem kontakt i wstąpiłem do jego oddziału, gdzie byłem do czasu jego zabicia. W czasie swego pobytu w bandzie brałem udział na następujących akcjach, mianowicie:

1. Rozbrojenie posterunku MO w Żyrzynie, gdzie brało udział 18 ludzi w składzie 1 drużyny. Posterunek został rozbity i zabrano wiele broni. 2. Rozbrojenie posterunku MO w Końskowoli, gdzie brał udział cały oddział „Orlika”. Była zabrana tam broń i maszyny do pisania. 3. W innych akcjach udziału nie brałem. Jedynie tylko w samoobronie w czasie potyczki z U.B. i W.P.

Przed zabiciem „Orlika” na 8 dni zwolniłem się na przepustkę do domu i już po tym nie wróciłem do oddziału. Po wyjściu z oddziału już nie starałem się nawiązać żadnej łączności. Broń pozostawiłem w oddziale.