Poniedziałek, 04 marca 2019I Koncert Patriotyczny dla Żołnierzy Wyklętych w Ułężu

W dniu wczorajszym w Ułężu odbył się I Koncert Patriotyczny dla Żołnierzy Wyklętych. Koncert został zorganizowany z inicjatywy Wójta Gminy Ułęż Pani Barbary Pawlak. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawowało Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach.3 marca o godz. 14.00 w sali widowiskowej GOK w Ułężu miał miejsce I Koncert Patriotyczny dla Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy Gminy Ułęż i goście stawili się licznie na wydarzeniu i wypełnili salę po brzegi. Uroczysty koncert poprowadzony został przez Panią Agnieszkę Kawkę i Pana Damiana Wawerka.

Uczestników wydarzenia w tematykę obchodów święta Żołnierzy Wyklętych wprowadził Drużynowy I Nadwieprzańskiej Drużyny Harcerzy "Mafeking" Związku Harcerzy Rzeczypospolitej Karol Leśko HO. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Barbara Pawlak, Wójt Gminy Ułęż, która przybliżyła zgromadzonym zapomniane sylwetki lokalnych Żołnierzy Niezłomnych i zadeklamowała wiersz Zbigniewa Herberta pt. "Wilki". Upomniała się o dobrą pamięć dla chłopców z Placówki 44 w Sobieszynie "Smokinga", "Szczygła", "Złośnika" ; Adama Zdrojewskiego i wielu innych Żołnierzy Wyklętych z terenu Gminy Ułęż.

Następnie po dwóch patriotycznych pieśniach wykonanych przez Maję Ogrodowczyk, harcerkę z 1. Nadwieprzańskiej Drużyny Harcerek "Róża Wiatrów" Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, głos zabrali Prezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach Mariusz Pawlak oraz członek Zarządu Koła Elżbieta Wojciechowska, którzy przybliżyli zebranym aspekt historyczny święta Żołnierzy Wyklętych, opowiedzieli o działalności Koła ŚZŻAK w Rykach oraz wyrazili entuzjazm dla włączenia się kolejnego samorządu w oficjalne upamiętnianie Żołnierzy Niezłomnych.

W dalszej części Koncertu wystąpiły następujące osoby, chóry i zespoły, wykonując piękne i wzruszające utwory patriotyczne:

1. Maja Ogrodowczyk
2. Krystian Szewczak
3. Chór Seniora „Relaks”
4. Zuzanna Ostrzyżek – Stara Dąbia
5. Zespół Śpiewaczy – Rososzanki
6. Jakub Stoń
7. Mikołaj Szubartowski
8. Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Karczmiska”
9. Zespół Wokalny z Baranowa
10. I Nadwieprzańska Drużyna Harcerek "Róża Wiatrów" i I Nadwieprzańska Drużyna Harcerzy "Mafeking"
11. Natalia Maria Koperstyńska
12. Maja Brzezińska
13. Zespół Śpiewaczy „Moszczanianki”
14. Nikola Jońska
15. Tomasz Micka
16. Zespół Śpiewaczy „Pelagia”
17. Emilia Włodarczyk i Kacper Mrozowski
18. Zespół wokalny z Zespołu Placówek Oświatowych w Rososzy
19. Chór parafialny z Sobieszyna
20. Zespół Śpiewaczy „Stokrotka” z Oszczywilka
21. KGW Ułęż

Jeszcze raz chcemy podkreślić, że wyrażamy ogromny entuzjazm i wdzięczność z powodu zorganizowania po raz pierwszy w Gminie Ułęż oficjalnych obchodów Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych. Przypominamy, że Koło ŚZŻAK oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy 1. Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach zapoczątkowali organizację obchodów tego święta na Ziemi Ryckiej już w 2012 r., działając początkowo w osamotnieniu. W 2015 r. do organizacji włączyła się oficjalnie Gmina Ryki, a w 2019 r. Powiat Rycki oraz m.in. Gmina Ułęż. Świadczy to o tym, że mieszkańcy Ziemi Ryckiej wybierają drogę do prawdy i pragną zapomnianym Bohaterom przywrócić należną cześć, szacunek, pozycję w naszej historii.

Mariusz Pawlak
Prezes Zarządu
Koła ŚZŻAK w Rykach


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.