Poniedziałek, 22 czerwca 2020Obchody 74. rocznicy śmierci Majora Mariana Bernaciaka

W niedzielę 21 czerwca 2020 r. w Rykach odbyły się Obchody 74. rocznicy śmierci wielkiego Bohatera tej Ziemi Majora Mariana Bernaciaka "ORLIKA".

Galeria zdjęć

"Orlik" poległ 24 czerwca 1946 r. w walce z komunistyczną obławą pod Piotrówkiem. W niedzielę 21 czerwca 2020 r. po raz kolejny uczczono pamięć o bohaterskiej śmierci tego Niezłomnego Dowódcy. Organizatorami uroczystości byli: Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach, Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Gmina Ryki, Gmina Trojanów, Gmina Ułęż oraz Starostwo Powiatowe w Rykach.



Przed godziną 9 przed Kościołem w Rykach zebrały się delegacje i poczty sztandarowe. Prócz naszego sztandaru, w którego poczcie była młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach, mieliśmy zaszczyt gościć również sztandary Koła ŚZŻAK w Kazimierzu Dolnym oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu, a także proporzec 22. Batalionu Piechoty Lekkiej w Dęblinie. Ponadto swą obecnością zaszczycili nas: Rodzina Bernaciaków, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Instytutu Pileckiego, 22. Batalionu Piechoty Lekkiej w Dęblinie, Stowarzyszenia Ochotniczy Oddział Kawalerii w barwach 22. Pułku Ułanów Podkarpackich, Związku Strzeleckiego w Puławach i Ułężu oraz samorządowcy.

Msza Święta była sprawowana przez ks. kan. Stanisława Chodźkę, Proboszcza Parafii i Dziekana Dekanatu Ryckiego oraz ks. Adama Woźniaka. Zgromadzonych powitał Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach Mariusz Pawlak, przybliżając dokonania "Orlika". Wspomniał również o ciągłej walce z postkomunistami o dobre imię naszych narodowych Bohaterów. Wspaniałą i pouczającą homilię wygłosił ks. Adam Woźniak, mówiąc o powołaniu człowieka do wolności, czynie niepodległościowym Majora "Orlika" oraz ciągłej walce z kłamstwami.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się pod Krzyż w Piotrówku, znajdujący się w miejscu śmierci Majora i szefa Jego ochrony Kaprala Leona Jankowskiego "Obarka". Honorową wartę pełnili żołnierze 22. BPL WOT w Dęblinie. Odśpiewano hymn narodowy. Następnie poświęcenia odnowionego Krzyża dokonał ks. kan. Stanisław Chodźko. Delegacje złożyły wiązanki. W tym szczególnym miejscu pod Krzyżem napisany przez siebie wiersz o "Orliku" wyrecytowała Pani Krystyna Popis z pobliskiego Więckowa.



Uczestnicy udali się do Zalesia. W tym czasie pogoda uległa pogorszeniu i nadciągnęła nawałnica, jednak nie przeszkodziło to delegacjom w złożeniu kwiatów pod pomnikiem "Orlika" znajdującym się pod domem rodzinnym Bernaciaków. Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy spotkali się w domu "Orlika" na małym poczęstunku.

Pani Barbara Burska, siostra zmarłego malarza Włodzimierz Iwanka z inicjatywy jego żony Renaty Piętkiewicz, przekazała na rzecz Izby Pamięci "Orlika" obraz "Syberyjskie pamiątki". Rodzina Iwanków jest spokrewniona z rodziną Bernaciaków. "Orlik" był starszym drużbą na ślubie rodziców malarza.

W tym historycznym miejscu na ręce ppor. Adriana Biniędy z 22. Batalionu Piechoty Lekkiej w Dęblinie, przekazano rekomendację Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach w sprawie przyjęcia tradycji 15 PP "Wilków" przez Batalion oraz obrania przez tę jednostkę za patrona wielką legendę powstania antyniemieckiego i antykomunistycznego Majora Mariana Bernaciaka "Orlika". Uroczystą zgodę przekazała również rodzina "Orlika". Galeria zdjęć