Czwartek, 30 czerwca 2022Prezentacja albumu "Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN" i upamiętnienie Żołnierzy Placówki

W niedzielę 26 czerwca 2022 w Sobieszynie uczciliśmy pamięć Żołnierzy Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN oraz jej kapelana, proboszcza sobieszyńskiego czasów wojny, ks. Aleksandra Zalskiego ps. Maciej. Zaprezentowaliśmy również najnowszą książkę dr. Mirosława Suleja pt. „Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN”.



Fotogaleria

Od ponad dwóch lat Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlik” w Rykach, Gmina Ułęż oraz badacz dziejów Żołnierzy Niezłomnych dr Mirosław Sulej prowadzili niełatwą pracę mającą na celu przywrócenie pamięci i prawdy o Żołnierzach Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN. Cel ten miał zostać zrealizowany poprzez dwa wydarzenia: Powstanie pomnika Żołnierzy Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN oraz wydanie albumu prezentującego i odkłamującego historię naszych lokalnych bohaterów, służących pod dowództwem legendy polskiego podziemia antyniemieckiego i antykomunistycznego Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”.

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika miało miejsce 14 listopada 2021 r. Link do artykułu opisującego to przełomowe dla Sobieszyna wydarzenie: https://www.rykiak.pl/aktualnosci,321.html

Z uwagi na dokładność badań i zakres prowadzonych prac przez autora album został sfinalizowany w roku 2022 r. Jego prezentacja przypadła na ostatnią niedzielę czerwca.
Uroczystości zostały rozpoczęte Mszą Św. sprawowaną przez proboszcza sobieszyńskiego ks. Marka Śliwę. Wstęp historyczny wygłosił Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach. Wspomniał między innymi o tragicznych losach Żołnierzy Placówki 44, zarówno w latach prowadzonej walki, jak i kolejnych latach tzw. Polski ludowej.

Na uroczystości przybył kombatant, żołnierz Placówki Ryki ZWZ-AK-WiN Stanisław Góraj, który stara się być na wszystkich uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych walczących pod dowództwem Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, pomimo wieku 97 lat i problemów z poruszaniem się. Pan Stanisław został powitany kwiatami. Dzięki niemu młodzież może zobaczyć, jak niezłomnego ducha byli Żołnierze Wyklęci. Udowadnia, że Bóg-Honor-Ojczyzna to najważniejsze wartości przez całe życie, zarówno krótkie jak w przypadku poległych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych, jak również długie jak w przypadku Pana Stanisława, który jest jednym ze świadków heroicznej walki Polaków w trakcie i po II wojnie światowej.

Patriotyczną homilię wygłosił celebrans, przybliżając w niej trud i ogromne poświęcenie sobieszyńskich bohaterów, określając ich jako „tych, którzy zachowali się jak trzeba”, którzy w godzinie próby potrafili stanąć po właściwej stronie – Polski i wiary.

W Mszy Św. uczestniczyła warta Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury z Warszawy, poczet sztandarowy Koła ŚZŻAK w Rykach oraz poczet sztandarowy Koła ŚZŻAK w Kazimierzu Dolnym.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z najnowszą książką dr. Mirosława Suleja wydanej przez Koło ŚZŻAK w Rykach. Dodatkowo Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury przygotowało stoisko prezentujące sprzęt i uzbrojenie Żołnierzy Wyklętych.

Pragniemy serdecznie podziękować autorowi dr. Mirosławowi Sulejowi za ogromną pracę, którą wykonał na rzecz tych, którzy nie mogli się bronić, których pamięć została zhańbiona, którzy na zawsze mieli zostać zasypani w dole niepamięci.

Dziękujemy Gminie Ułęż z Wójt Barbarą Pawlak na czele za wkład w upamiętnianie lokalnych bohaterów. Z satysfakcją zauważamy, że jest to już kolejny po Gminie Ryki i Powiecie Ryckim samorząd na terenie powiatu ryckiego, który jest dumny z historii Żołnierzy Wyklętych i potrafi stanąć w prawdzie. Pamiętajmy że na terenie niektórych z niewymienionych tu samorządów powiatu ryckiego jest jeszcze wiele do zrobienia.

Dziękujemy darczyńcom, dzięki którym było możliwe wydanie albumu „Historia Placówki 44 Sobieszyn ZWZ-AK-WiN”:
• Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.
• Dr Mirosław Sulej
• Andrzej Deres
• Wójt Gminy Ułęż Barbara Pawlak
• Wójt Gminy Adamów Karol Ponikowski
• Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz


Fotogaleria