Żołnierze wyklęci
Imię:Edward
Nazwisko:SZALEJ
Pseudonim: "Dziadek", "Niedźwiadek"
Imiona rodziców:Andrzej, Marianna zd. Piątek
Data urodzenia:1.03.1928 r.
Miejsce urodzenia:Żelechów, gm. Żelechów, pow. Garwolin

Wykształcenie: 6 klas szkoły powszechnej; zawód: kolejarz. Ujawnił się 14 kwietnia 1947 r. w PUBP Garwolin.

W styczniu 46 r. zostałem zawerbowany do organizacji WiN przez Pieńkosza Tadeusza ps. „Kruk” i po przyjęciu mnie do tej organizacji chodziłem w oddziale dywersyjnym [Mariana Bernaciaka] „Orlika”. Broń posiadałem P.P.sza, którą dostałem od [Wacława Kuchnia] „Spokojnego”. W akcjach zbrojnych brałem udział:

1). W 46 r. miesiącu lutym brałem udział w Czernicu [gm. Kłoczew]. Nasz oddział kwaterował w Czernicu pod dowództwem „Piorunka” i [Bolesława Mikusa] „Żbika” i w tym to czasie nadjechało U.B. z którymi stoczyliśmy walkę, po czym nasz oddział wycofał się bez strat do Hordzieżki [gm. Adamów, pow. Łuków], a ilu było zabitych ze strony U.B., tego nie wiem.

2). Brałem udział w akcji w Gończycach. Tam spotkał się nasz oddział pod dowództwem „Spokojnego” z żołnierzami sowieckimi i w tej akcji zostało zabitych dwóch żołnierzy sowieckich, a z naszej strony był jeden zabity i ranny. Zabity był [Kazimierz Lach] ps. „Pościgowiec”, a ranny został [Ludwik Posłuszny] ps. „Piorun”.

3). Brałem udział w akcji w Żelechowie na spółdzielnię w miesiącu maju 46 r. Tam zostały zabrane towary tekstylne i wódka, a w miesiącu czerwcu 46 r. z oddziału zdezerterowałem udając się na Zachód do Wałbrzycha. W Wałbrzychy dostałem pracę w kopani węgla, gdzie pracowałem do grudnia 46 r., a w grudniu 46 r. zwolniłem się z pracy w kopalni i dostałem pracę na kolei w Wałbrzychu w charakterze manewrowego, gdzie pracowałem do chwili obecnej. Obecnie powróciłem do wsi Michalinów, gm. Stężyca, pow. Garwolin w celu ujawnienia się i powrotem wyjeżdżam do Wałbrzycha do swojej pracy. Broni żadnej nie posiadam. Broń, którą miałem w organizacji zostawiłem w oddziale.