Wtorek, 05 maja 2020Sukces Ryckiego Koła AK w walce o prawdę!

Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach odnosi sukces w walce o prawdę historyczną związaną z działalnością BCH na terenie Ryk i okolic.

Na łamach gazety lokalnej Twój Głos oraz za pośrednictwem strony www i mediów społecznościowych wielokrotnie zwracaliśmy Państwa uwagę na problem tablicy poświęconej Żołnierzom Batalionów Chłopskich, znajdującej się na budynku OSP w Dąbi Nowej. Upamiętniono na niej nazwiska nie tylko osób, które jako członkowie BCh rzeczywiście uczestniczyły w okresie II wojny światowej w walce z niemieckim okupantem, ale także osoby, które współpracowały z sowieckim okupantem i władzami komunistycznymi, donosiły na rodaków, dopuszczały się przestępstw kryminalnych, a przede wszystkim dopuszczały się morderstw na żołnierzach AK-WiN.

Koło AK w Rykach wobec wciąż pojawiających się w przestrzeni publicznej wzmiankach o tablicy, zobowiązane było, szanując tradycję i pamięć Żołnierzy Niezłomnych, stanąć po stronie prawdy. Niezależnie od tego, jak bardzo niewygodna jest ona dla pewnych osób.

Historia tablicy jest dostępna tutaj: Link 1 i Link 2.

Słuszność naszych działań potwierdził właśnie po wielu miesiącach rzetelnych i dogłębnych badań Instytut Pamięci Narodowej. Na przekór temu, co o naszych działaniach mówili niektórzy "lokalni pasjonaci historii", byli członkowie aparatu komunistycznego, dziś kreujący się na wielkich patriotów, oraz niektórzy działacze samorządowi. Publikujemy otrzymane pismo:Pozostajemy w nadziei na szybkie doprowadzenie sprawy do godziwego rozwiązania.

Mariusz Pawlak, Prezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach
Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach