Środa, 20 maja 2020Oświadczenie Prezesa Koła ŚZŻAK w Rykach ws. tablicy w Dąbi Nowej

Logo-AK

Oświadczenie Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach w sprawie decyzji IPN potwierdzającej słuszność działań ryckiego środowiska AK dotyczących tablicy BCH w Dąbi Nowej.


Kwestia nielegalnie wmurowanej tablicy na budynku OSP w Nowej Dąbi była poruszana już wielokrotnie na naszej stronie, w naszych mediach społecznościowych oraz na łamach gazety lokalnej powiatu ryckiego Twój Głos. Wyczekiwana przez wszystkich decyzja IPN w tej sprawie pojawiła się pod koniec kwietnia i wyraźnie precyzuje, że na podstawie wielomiesięcznej kwerendy stwierdzono, iż "wśród upamiętnionych znalazło się jednak 11 osób, których działalność i uczynki w żaden sposób nie pozwalają na ich uhonorowanie w obecnej formie. Następnie IPN wymienia zbrodnie tych osób. W ostatnim akapicie pada wyraźne stwierdzenie, że "w zaistniałej sytuacji jedynym i zarazem koniecznym działaniem pozostaje wymiana tablicy po jej wcześniejszym zaopiniowaniu przez OBUWiM IPN w Lublinie". Ta decyzja wyczerpuje temat i wszelką dyskusję. Jeśli jednak byli działacze komunistyczni (przez których ww. tablica jest broniona) lub media dalej będą kwestionować jej zasadność, proponuję zwrócić się do IPN, który przedstawi stosowne dowody.

Z satysfakcją przyjąłem deklarację Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka o woli wykonania wiążącej decyzji Instytutu Pamięci Narodowej, za co serdecznie mu dziękuję. Liczymy na jak najszybsze usunięcie tablicy w obecnym kształcie.

Mariusz Pawlak

Prezes KołaHistoria sprawy tutaj
Decyzja IPN tutaj